نحوه کانفیگ DHCP server در روترهای میکروتیک

خانه » آخرین مطالب » نحوه کانفیگ DHCP server در روترهای میکروتیک
توسط منتشرشده در: آوریل 9th, 2023

DHCP چیست؟

پروتکل DHCP (مخفف Dynamic Host Configuration Protocol) نوعی پروتکل برای پیکربندی هاست به‌طور پویا است که به هر دستگاه موجود در شبکه به‌صورت خودکار یک آدرس IP اختصاص می‌دهد. درواقع هر دستگاه برای اتصال به اینترنت نیازمند آدرس IP است که ازطریق روتری مجهز به سرویس DHCP اختصاص داده می‌شود.

آموزش راه اندازی DHCP Server در میکروتیک

وظیفه DHCP ساده است. در حین اتصال دستگاه‌ها به شبکه، DHCP Server موجود در شبکه، به طور خودکار یک آدرس IP غیر استاتیک به دستگاه‌های شبکه اختصاص می‌دهد. بدین ترتیب، این پروتکل از ایجاد تداخل آدرس IP جلوگیری می‌کند و تنظیمات شبکه را به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به مداخله دستی توسط کاربر فراهم می‌کند.

در واقع، DHCP مانند یک میز خدماتی است که به دستگاه‌هایی که به آن متصل شده‌اند، تنظیمات شبکه مورد نیاز را فراهم می‌کند. این پروتکل شبکه، به شبکه‌های کوچک تا شبکه‌های بزرگ‌تر اعمال می‌شود و کمک می‌کند تا شبکه به صورت سریع و کارآمد به کاربران خدمات شبکه فراهم شود.

در این آموزش میخواهیم به نحوه تنظیم DHCP در میکروتیک (سایر تنظیمات را در صفحه متنظیمات میکروتیک بخوانید) می‌پردازیم.

تنظیم DHCP در winbox

 

برای تنظیم DHCP در Winbox می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

  • ابتدا وارد Winbox شوید و به قسمت IP > DHCP Server بروید.
  • در این قسمت، بر روی دکمه “+” کلیک کرده و یک DHCP Server جدید ایجاد کنید.

  • در قسمت “Name” یک نام دلخواه برای سرور خود تعیین کنید. این نام در نحوه تنظیمات موثر نیست.
  • در قسمت “Interface”، اینترفیس مورد نظر را برای DHCP تعیین کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید DHCP برای وایرلس ایجاد شود، می‌توانید اینترفیس بی‌سیم را انتخاب کنید.

توجه: اگر می‌خواهید تمامی اینترفیس‌های شما چه وای فای و چه سیمی از یک DHCP سرور تبعیت کنند و آی پی بگیرند، ابتدا با توجه به این راهنما، یک Bridge درست کنید و سپس در قسمت Interface به آن اشاره کنید.

  • در قسمت “Address Pool”, محدوده آدرس IP‌هایی که توسط DHCP توزیع خواهند شد، را تعیین کنید. برای راهنما در این مورد اینجا را کلیک کنید
  • در قسمت “Lease Time”, مدت زمانی که آدرس IP توزیع شده توسط DHCP سررسید خواهد شد، را تعیین کنید. به صورت پیش فرض ده دقیقه برای اینکار تعیین شده است. به این معنی که پس از 10 دقیقه اگر دستگاهی به شبکه شما متصل نباشد و دوباره متصل شود، امکان دارد IP متفاوتی به آن اختصاص داده شود و IP قبلی آزاد خواهد شد.
  • به بقیه قسمت ها دست نزنید و به همان صورت رها کنید.

 

در نهایت، با کلیک بر روی OK تغییرات خود را ذخیره کرده و از قسمت DHCP Server خارج شوید.

با انجام این مراحل، DHCP در شبکه شما پیکربندی خواهد شد و دستگاه‌هایی که به شبکه متصل می‌شوند، به صورت خودکار آدرس IP، مسیر پیش‌فرض و سایر تنظیمات شبکه را از DHCP دریافت خواهند کرد.

 

بازگشت به بالا